Skip to main content
E-Ticaret Ürünü Açıklaması Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli

E-Ticaret : Ürün Açıklaması Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

E-Ticaret’in Farkı

Satış temsilcileri / uzmanları aylarını hatta ve hatta yıllarını konuşma ve ikna yeteneklerini geliştirmek için harcarlar. Karşısındaki müşterinin vücut dilini okuma / yorumlama, ses tonunu doğru bir şekilde, doğru bir zamanlamayla değiştirebilme, yapacağı hızlı konuşma sırasında kelimeleri doğru ve çabuk seçebilme gibi bir çok özellik üzerinde çalışması, uzmanlaşması gerekir. E-Ticaret sektöründe ise tek yapmanız gereken yazmak!

Bu nedenle online satış uzmanlarının yazma yeteneklerini geliştirmeleri gerekmektedir. Aylar, yıllar ayıracak kadar vaktim yok diye endişelenmenize gerek yok. Hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini ve neden dikkat etmeniz gerektiğini adım adım açıklayacağım.


1. Ön Hazırlık


1. Adım: Beğendiğiniz Ürün Tanıtım ve Açıklamalarını Toplayın

Nerede beğendiğiniz bir ürün tanıtımı ya da açıklaması görürseniz mutlaka arşivinize eklemeyi unutmayın. Örneğin yolda yürürken gördüğünüz bir reklam panosundaki ürün tanıtımının hemen bir fotoğrafını çekerek arşivinize ekleyin. Gazete, broşür, dergi gibi kağıda basılı ürün tanıtımlarını yırtarak alıp arşivinize ekleyin.

Böylece kendi e-ticaret sitenizdeki ürünlere açıklama hazırlamak istediğinizde, elinizde size ilham kaynağı olacak bir arşive sahip olmuş olursunuz.

2. Adım: Sattığınız Ürün Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Özellikle fiziksel ürünler satıyorsanız büyük ihtimalle sattığınız bütün ürünleri deneyebilmek için bütçe ayırma gibi bir durumunuz söz konusu olmayacak. Hatta belki çoğu ürünleri fiziksel olarak görmeyeceksiniz. Bu durum sanal / elektronik ürünler satan (örneğin online oyun ürünleri) kişiler içinde pek farklı değil. Sattığınız bütün elektronik ürünleri denemek için vaktiniz ya da bunun için yeterli bütçeye ayırma gibi bir durumunuz olmayabilir.

Sattığınız ürünler hakkında toplayabildiğiniz kadar bilgi toplayın. Örneğin;

Fiziksel Ürün

 1. Ürün ne yapar, ne işe yarar?
 2. Ürünün boyutu nedir?
 3. Hangi maddeden yapılmıştır?
 4. Hangi renkleri var?
 5. Benzeri ürünler ile arasındaki farklar neler?

Elektronik Ürün

 1. Nasıl kullanılır?
 2. Kullanımında doğabilecek sorunlar nelerdir?
 3. Ürün nasıl kontrol edilir?
 4. Ürün kontrolünden sonra size verilen bilgiler nelerdir?
 5. Ürün son kullanım tarihi nedir?

Elbette edinmeniz gereken bilgiler sadece yukarıdaki bilgiler değildir. Sormak istediğiniz, aklınıza takılan ve cevabını bulamadığınız sorularınızı önceden bir yere yazarak / not alarak hazırlayın. İlgili ürünü tedarik ettiğiniz yerle görüşerek alabildiğiniz kadar bilgi almaya çalışın.

Son olarak imkanınız oldukça ürünleri denemenizi öneririm. Denediğiniz ürünlerde daha rahat ve daha sağlıklı bir açıklama yazabildiğinizi farkedeceksiniz.

3. Adım: Müşteri Kitlenizi Tanıyın

İyi bir satış uzmanı müşterisiyle arasında iyi, dostca bir ilişki kurmaya çalışır. Sanal ortamda müşterileriniz ile aranızda iyi, dostça bir ilişki kurmanız ise daha zordur ancak imkansız değildir.

E-Ticaret sitenizdeki ürün açıklamalarını daha etkili hale getirebilmek için müşterilerinizi tanımanız, düşünce yapılarını ve nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadıklarını bilmeniz gerekiyor. Böylece müşteri kitleniz için daha anlaşılır ve güven veren bir sanal dükkan (e-ticaret siteniz) / ortam hazırlamış olursunuz.

Müşterilerinizi tanıyabilmek için kaynak bulmak sandığınızdan daha da kolay. Örneğin;

GittiGidiyor, HepsiBurada ve Benzeri Büyük E-ticaret Siteleri Müşteri Yorumları

Müşteri kitlenizin sattığınız ürünlerde nelerden memnun kalıp kalmadıklarını, beklentilerinin neler olduğunu müşteri yorumları / incelemeleriyle takip edebilirsiniz. Böylece kitlenizin beklentilerini karşılayacak, onları memnun edecek ürünlere yönelebilir ve / ya da ürün açıklamaları yazabilirsiniz.

 Forumlar ve Soru-Cevap Siteleri

İnternet kullanıcıları forum ve soru-cevap sitelerini sorunlarına çözüm bulmak, sevdiği konuları paylaşmak için kullanıyorlar. Bu tarz sitelerde ürünleriniz ile ilgili yazıları takip edebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizn bu ürünleri neden sevdiklerini ve / ya da daha detaylı bir şekilde ne gibi sorunlarla karşılaştıklarını daha şahsi bir seviyede öğrenme şansını yakalarsınız.

Sosyal Siteler

Facebook, Twitter, Google Plus gibi sosyal siteler içerisinde ürünleriniz ile ilgili hashtag kullanılarak yapılan paylaşımları takip edebilirsiniz. Kaçırmadan bütün yazıları takip etmek tabii ki imkansız. Müşterilerinizin sattığınız ürünler hakkında düşünce ve sorunlarını öğrenebilmek bir yana, arada sırada da olsa direk olarak ürün açıklamalarınızda kullanabileceğiniz bir kaynak sağlayabilir.

Araştırmalarınızı yaptıktan sonra ideal müşteri kitlenizin profilini çıkarın. Müşteri kitlenizin yaş aralığı, cinsiyeti, ilgi alanları, işi, ikamet ettiği şehir, kültürü, gelenek ve göreneklerini öğrenmeniz gerekiyor. Müşteri kitlenizin profilini çıkarmayı bitirdiğinizde, genel anlamda ne tarz bir karaktere sahip olduğunu aklınızda canlandırabilmeniz gerekiyor. Unutmayın ki gerek ürün açıklamanız olsun, gerekse sitenize ekleyeceğiniz diğer içerikler olsun profilini çıkardığınız bu kişiye hitap ediyorsunuz!


2. Yazmaya Başlayın


Size ilham kaynağı veren, beğendiğiniz ürün tanıtım ve açıklamalarını topladınız. Sattığınız ürün hakkında bilgi sahibisiniz. Müşteri kitlenizi tanıyorsunuz ve profilini çıkardınız.

Artık bir sonraki adıma geçebilir ve ürün tanıtımınızı yazmaya başlayabilirsiniz.

Yazınızı yazarken bir yandan yazı biçimlemesi, imla hataları, cümle düzenleme gibi işlerle uğraşmada direk olarak aklınızdakileri yazın. Kağıda (ya da ekrana) döktüğümüz yazımız bizler için bir şablon oluşturacak.

Yazınızı yazarken mümkün olduğunca hızlı yazmanızı öneririm. Bir sayfa dolusu bir yazı yazmaya çalışın. Hızlı yazmak bilinç altınızda sizi sanki konuşuyormuş gibi yazmaya teşvik eder. Hepimiz bulunduğumuz ortama göre konuşma şeklimizi ve vurgularımızı değiştiririz. Hitap ettiğiniz müşteri profilinize ürününüzü konuşarak tanıtıyor olsaydınız nasıl tanırdınız?

Yazmaktan zevk almaya çalışın. Yazmaktan zevk alırsanız aldığınız zevk hazırladığınız açıklamayı ve dolayısıyla okuyan potansiyel müşterinizide etkileyecektir.

Bu anlamda hızlı yazı yazabilme yeteneğinizi özellikle hayali bir ürün için pratik yaparak geliştirmenizi öneririm. Hayal gücünüzü genişletmeniz daha etkileyici yazılar ve cümleler kurmanıza olanak sağlayacaktır.


3. Düzenleme


Artık elimizde bir şablonumuz var. Bir şablon üzerinde çalışmak, yazınızı yazarken üzerinde düzenleme yapmaya çalışmaktan çok daha kolay ve zevk vericidir.

Ek olarak belirtmek isterim ki pratik yaptıkca zamanla şablonlarınızı hazırlarken daha iyi hazırladığınızı ve daha az düzenlemeye ihtiyacınız olduğunu farkedeceksiniz. Bu nedenle pratik yapmak için bile olsa boş vakit buldukca pratik yapmaya çalışın.

1. Adım: Bahar Temizliği Yapalım

Hızlı yazı yazmak enerjinizi yazınıza yansıtmanın yanı sıra aynı zamanda bilinç altınızda yatan mücevherlerin ortaya çıkmasını sağlar. Fakat aynı zamanda laf kalabalığıda yapmış oluruz. Yazımızda laf kalabalığının olması son derece doğal ancak bir bahar temizliği yapmanın vakti geldi.

Anlamsız ve Gereksiz İfadeleri Kaldırın

Sattığınız ürün “mükemmel bir ürün” olabilir, “kullanımı çok kolay” olabilir. Fakat yazınızda bu tarz ifadeleri kullanmamızın hiç bir anlamı yok tam aksine boş yer kaplayarak yazınıza zarar verirler. Bu tarz ifadeler yerine ürününüzü yüksek kaliteli bir ürün yapan nedir ya da kolay kullanımlı olmasını sağlayan nedir gibi konuları açıklayın.

Müşteri gözünde “herkes benim ürünüm mükemmel bir ürün ve kullanımı çok kolay gibi ifadeler kullanıyor zaten” diye düşündüğünü unutmayın. Ürününüzün farklı olduğunu göstermek istiyorsanız ürününüzü neyin / nelerin farklı kıldığına odaklanmanız çok daha farklı bir izlenim sunacaktır.

İddialarınızı İspatlayın

Ürün açıklaması / tanıtımı yazılırken  genelde ürün özelliklerinden daha çok ürünün faydalarından bahsedildiğini görürüz. Ürünün alıcının hayatını nasıl kolaylaştıracağından bahsetmek yanlış değildir.  Ürününüzün müşterinizin hayatını nasıl kolaylaştıracağını anlatırken ortaya doğal olarak koyduğunuz iddiaları ispatlayın. Örneğin bir elektronik üründe, kullanım klavuzu, teknik bilgiler gibi ek dökümanları ürün açıklamanıza ekleyin. Düşünülenin aksine bir çok müşteriniz bu ek dökümanlara mutlaka göz atacaktır.

Yazınıza ek dökümanları ekleyin derken duruma göre yeni bir sekmede / pencerede açılacak şekilde bir bağlantı (link) ile harici bir sayfada açılmasını sağlayabilir ya da mevcutsa PDF gibi bir e-kitabı indirilebilinecek (download) şekilde bir bağlantı ile yazınıza ekleyin. Yazıyı bu tarz bilgilere ihtiyacı olmayan, okumak istemeyen ya da daha sonra göz atmak isteyen müşterileriniz için alternatif çözümü varken uzatmayın. Ancak ulaşmak isteyen kişi içinde kolay bir hale getirin.

Bazı ön ödemeli elektronik ürün (e-kredi) gibi ürünlerde ise durum farklıdır. Örneğin online oyun e-pini gibi bir ürün için herhangi bir iddia v.b. bir konuya girmenize, cümle kurmanıza gerek yoktur.

Cümlelerinizi Toparlayın

Yazımızı mümkün olduğunca kısa ve anlamlı tutabilmek adına;

 1. Aynı şeyleri farklı yollardan tekrar anlatmaya gerek yok. Yazınızı kısa tutabilmek adına tekrarladığınız kelimeleri kaldırın.
 2. Cümlelerinize kısaca bir göz gezdirip daha anlamlı ya da en azından anlamını yitirmeyeceği şekilde kısaltmanızın mümkün olup olamayacağına bakın.
 3. Gereksiz kelimeler varsa yazınızdan silin.

Yazınız ne kadar kısa ve anlamlı olursa o kadar fazla potansiyel müşteri tarafından okunma şansının olacağını unutmayın.

Bu aşama ciddi bir budama aşamasıdır. Yazdığımız uzun yazımızı kelime kelime süzgeçten geçirerek çok güçlü, nitelikli ve kısaltılmış bir yazı haline getirmiş olursunuz.

2. Adım: SEO – Anahtar Kelimelerinizi Serpiştirin

E-Ticaret sitelerinde, ürün açıklamalarının mümkün olduğunca arama motoru dostu olması gerekli. Böylece özellikle potansiyel müşteriler e-ticaret sitenizi daha rahat bulabilirler.

Eski adıyla Google Keyword Planner, yeni adıyla Google Keyword Tool‘unu kullanmanızı öneririm. Bu araç Google AdWords‘ın bir parçasıdır. Bu araç sayesinde sattığınız ürünler için en çok aranan kelimeleri bulup, yazınıza anlam bozmadan SEO kurallarına dikkat ederek serpiştirmeniz, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

SEO‘nun zaman aldığını (aylar hatta kelimeye göre yıllar) unutmayın. SEO‘da hızlı sonuç değil, alınan sonucun kalıcı olması önemlidir. SEO konusuna farklı paylaşımlarımda daha detaylı bir şekilde hep birlikte inceleyeceğiz.

3. Adım: Yeteneğinizi Ortaya Dökün

Yazınızı bu aşamaya kadar getirdiyseniz yazınızı dönüp okuduğunuzda kendinize “bunu gerçekten ben mi yazdım?” sorusunu sorabilirsiniz. Sonunda elinizde gerçekten sevdiğiniz, hoşlandığınız bir yazı olmuş oldu.

Ancak bu noktada durmayacağız. Elinizden geleni ardınıza koymayın, ne varsa bütün yeteneğinizi ortaya dökün;

Hayal Gücü

Ürüne sahip olmak, dokunmak nasıl bir his veriyor? Nasıl göze hitap ediyor gibi okuyucuyu ürününüzle büyülemeye, etkilemeye çalışın.

Mizaç

Bütün satış uzmanlarının bildiği gibi potansiyel bir müşterinizi güldürmeyi ya da gülümsetmeyi başarabilirseniz satış konusunda anlaşıp, el sıkışma aşamasında yolu yarıladınız demektir. Potansiyel bir müşterinizi gülümsetebiliyorsanız; “Benim dilimden konuşuyor”, “Aynı dünyanın insanlarıyız” tarzı bir düşünce yapısının temellerini oluşturmaya başlamışsınız demektir.

Argo

Argo kullanmak için argo bir kelime sakın yazmayın. Profilini çıkardığınız müşteri kitlenizin arkadaşları, tanıdıklarıyla günlük konuşmalarında kullandığı konuşma tarzını yazınıza aşılayın. Böylece müşteri kitlenizin gözünde normal, gerçekçi ve güvenebilecekleri biri olarak gözükebilirsiniz.

Ürününüze Odaklanın

Ürününüzü diğer ürünlerden ayıran, ürününüze özgün özelliklere odaklanın. Kısa ama öz bu özellikleri belirtin.

4. Adım: İmla Hatası Düzenleme

Yazınızı baştan okuyarak hecelemelerinizi ve imla hatalarınızı kontrol edin. Ortaya koyduğunuz eserinize karşı duygusal yaklaşabilirsiniz. Bu sebeple bazı hatalarınızı ister istemez görmezden gelebilirsiniz. Bu aşamada bir arkadaşınızdan yazınızı okumasını rica edebilir ya da bu düzenlemeyi yapacak biriyle ücret karşılığı anlaşabilirsiniz.


4. Sosyal İspat


En etkili ürün tanıtımları / açıklamaları o ürünü kullanan müşteriler tarafından ürünün neler yaptığını, nasıl hayatını kolaylaştırdığını anlatan yazılar / yorumlardır.

Dünya genelinde büyük e-ticaret sitelerinin hepsi sosyal platformların alt yapılarını kendi sistemlerine entegre ederler. Böylece müşterileri alışveriş yaptıkları sitelerle daha da interaktif bir iletişim içerisine girerler.

Bir ürüne gerçek kişiler, müşteriler tarafından yazıldığı anlaşılan yorumlar / yazılar potansiyel müşterilerinize sitenize güvenmesi için başka, büyük bir sebep daha verir.


5. Sosyal Aktivite


Direk olarak yazdığımız yazı içerisinde yapabileceğimiz birşey olmasada, ürün ya da ürünleriniz için yüzeysel olarakta olsa sosyal hesaplarınız üzerinden destek vermeye çalışın.

Sitenize temkinli yaklaşan potansiyel bir müşteri örneğin Facebook sayfanızı ziyaret edip gerçek kişilerin sordukları sorulara tatmin edici şekilde cevap verdiklerini gördüklerinde sizi tercih etme şansı çok daha yüksek olacaktır.

Hiç bir zaman unutmayın ki e-ticaret sektöründe rakibiniz her zaman 1 tık uzağınızdadır.


Söz Sizde


E-Ticaret sektöründe işe yaradığını gördüğünüz paylaşmak istediğiniz bir tecrübeniz var mı? Ürün açıklaması yazmak için sizi motive eden nedir? Yukarıdaki listeye eklemek istediğiniz başka maddeler var mı?

Ilgıt Yıldırım

Alanında 16 yıldan fazla tecrübesi olan bir freelance / serbest web yazılımcısıyım. Son 8 yıldır e-ticaret siteleri ağırlıklı çalışmalar yapmaktayım. Web yazılımı konusunda PHP, MySQL, HTML, CSS ana ilgi alanlarımdır.

 • Oğuzhan KOÇ

  çok teşekkür ederim bilgilerim vardı fakat sizin sayenizde doğrulamak işime yaradı ve işimi severek yapmama vesile oluyor…. sizce 7000 tane ürün yazısını tek bir kişi yazabilir mi?

  • Ilgıt Yıldırım

   Makaleyi beğenmene sevindim. 7000 tane ürünü tek kişi zamanla yapabilir ancak güzel bir analiz yaptıktan sonra, en çok satılan / ilgi çeken ürünlerden başlamak, kendini çok sıkıştırmadan yavaş yavaş zamana bırakarak yapmak önemli.

   Aksi takdirde, kişi kendini sıkıştırarak yaptığında çok daha çabuk işten soğuyor, işi yapmak istemiyor. Hergün işimize severek dönmek istiyorsak en azından çalışmak kadar dinlenmekte önemli.

   • Oğuzhan KOÇ

    yanıt için teşekkürler… birde bu açıklamalar kaç kelime uzunluğunda olmalı vede sizce günde kaç tane yazarsam sıkılmam yada kaç tane minumum yazmam gerekir. Birde bu sektördeki ürün açıklamaları olan tek tük sitelerden biri olacağız bunun yararı olur değil mi ? sorular hakkında fikrim var ama sizinde değerli görüşlerinizi almak isterim

    • Ilgıt Yıldırım

     Müsait olduğum sürece, yardımcı olabilmek bir zevk.

     SEO için hazırlanan tanıtımlar 160 karakteri geçmemeli. Çok dikkatli yazılmış bir içerik olmalı. Mümkün olduğunca düzgün bir şekilde hedef aldığınız kelime ya da kelimeleri içermeli.

     Ne gibi ürünler sattığını ya da hangi kitleyi, yaş gurubunu hedef aldığını bilmiyorum ancak aklıma şuanda gelen genel, özetlenebilinecek noktaları belirtmeye çalışayım;

     1. Ürün sayfasında gözükecek olan tanıtım ne çok kısa olmalı, ne çok uzun.

     2. Tanıtım / açıklama yazarken kullanılacak dil çok önemli (hedef alınan kitleye göre değişir tabii). Şahsen genel olarak resmi bir dilden ziyade, daha arkadaş yanlısı kelimeler kullanmayı tercih ederim. Elbette hedef alınan kitleye göre bu seviyenin nasıl olacağı değişebilir.

     3. Alanında bir ilk olmak çok güzel. Ancak başarıyı yakalamak için ilk olmaya gerek yok. O alanda ki bir açığı, bir problemi kapatabilmek son derece önemli bu anlamda boynuz kulağı geçebiliyor. Örneğin Google’dan önce bir sürü arama motoru vardı; Yahoo, Altavista v.s. gibi. Ancak Google bu sektörde bazı açıkları farkedip bu açıkları en iyi şekilde kapatmaya başlayan ilk yer olunca diğer arama motorlarını ezerek çok hızlı bir şekilde zirveye tırmanı verdi.

     Bu anlamda önerebileceğim özel olmak. 1 gün içerisinde 10 tane ürün açıklamasını kopyala yapıştır mantığıyla yazacağıma, o ürün hakkında araştırma yapıp, en çok sorulan soruları toplayıp hatta mümkünse kendimde kullanıp bu soru, sorunlara cevap verecek şekilde kendi tecrübemide bir kullanıcı olarak katarak yazmayı tercih ederdim. O ürün niye tercih edilmeli, olası yaşanabilinecek sorunlar nelerdir, xxxx sorunu yaşandığında ne yapılmalı / çözümü nedir v.s.

     Sebebi ise çok basit. Projeyi, şirketi ayakta tutabilmek için günün sonunda satış yapman gerekiyor. Müşteriye bir ürünü aldığında ne şekilde, neler ve neden kazanacağını belirtirsen, müşteriye kazandırırsan sende kazanırsın.

     Bu anlamda doğru, dürüst ve özel olmak, müşteriye kazandırmaya çalışmak son derece önemli. Müşteri kazanmadığı sürece şirketin kazanması imkansız.

     İstatistiklere göre her memnun edilen bir müşteri ortalama olarak 9 kişiye memnun olduğu şirketi öneriyor / anlatıyor. Bu her memnun edilen müşteriden 9 kişiye tabiri yerindeyse paranın alamayacağı şekilde reklam yapılması demektir.

     Bu konu son derece geniş bir konu, makale yazmak bir kenara, özel bir blog bile oluşturulabilinecek kadar fazla detay / konu var.

     Kısacası nasıl açıklama yazdığına bağlı olmak üzere SEO’dan müşteri memnuniyetine kadar bir çok fayda sağlayabilir.

     Kaç tane yazarsan sıkılacağının kararını en iyi verebilecek kişi sensin. Ptesi – Cuma günlük 8 saat (haftada 40 saat) üzerinde çalışmayı kimse tavsiye etmiyor. Bu çalışma süresi içerisinde tabii her saat başı 10 – 15 dk dinlenme, PC başından kalkma, egzersiz yapma öneriliyor. Dolayısıyla bende önerilen şekilde çalışılmasından yanayım.

     • Oğuzhan KOÇ

      hocam cevaplarınız için çok ama çok teşekkür ederim. Çok iyi şekilde cevaplarlar aldım sağolun varolun… bunları kullanacağım hayatınız hep güzel geçşin hoşçakalın…

     • Ilgıt Yıldırım

      Ne demek, rica eder, dileklerin için teşekkür ederim. Hepimizin hayatının güzel geçmesi dileğiyle.

      Projende bol başarılar dilerim. Kolay gelsin.