Skip to main content
Mars One

Mars One – Uzaydaki İlk Kolonimiz

Uzaydaki ilk koloni girişimi diyince bir çoğumuzun aklına eminim NASA gelmiştir. Sanılanın aksine, Mars One adlı görev NASA’ya ait değil. Mars One, Bas Lansdorp başkanlığındaki Hollandalı kar amacı olmayan bir kuruluş tarafından geliştirilmekte.

İlk Mars Vatandaşlarında Aranan Özellikler

NASA’da astronot olmak için aranan, titiz ve ince özelliklerin aksine Mars One için istenen özellikler kısa ve öz;

  • En azından 18 yaşında olmanız gerekiyor.
  • 1.55 CM – 1.90 CM arası boy
  • Herhangi bir hastalığı olmayan (fiziksel ya da psikolojik)
  • 20/20 Görme
  • Kendi kendini motive edebilen, “Yapabilirim” niteliğini taşıyan

Kişiler arıyorlardı.

200.000 başvuran arasından 1,058 kişi şuana kadar olan elemelerde seçildi. The Washington Post‘un haberine göre seçilen 1.058 kişinin 472 bayan, 586 erkek. Seçilenlerin yarısından fazlası 35 yaşında ya da daha genç fakat 26 kişi 56 yaşı ve üzerinde. Şuana kadar olan elemeleri kazananların en yaşlısı 81 yaşında. Şuana kadarki elemeleri kazanan 1.058 kişiden yaklaşık 300’ü ABD vatandaşıyken, 36 kişi İngiliz vatandaşı.

Seçilenler arasında fizik araştırmacısı, IT master öğrencisi gibi kişiler bulunmakta. Elemeler 4 kişiden oluşan 6 takım oluşturulana kadar devam edecek. Seçilen takıma gerekli eğitim verilip, 2024 yılında uzaydaki ilk kolonomizi kurmak üzere yola çıkarmayı planlıyorlar.

Mars One’ın tıp direktörü Norbert Kraft Mashable ile yaptığı röportajda eğitimin uzun süre izolasyon ile kişilerin bu durumu psikolojik olarak nasıl karşılayacağını görmek için testler yapacağını belirtti. Mars’ta yaşamanın nasıl olacağını hayal etmenin ötesinde bunu tecrübe edinerek yapıp yapamayacaklarını anlamak / anlamalarını sağlamak istediğini belirtiyor.

Uzaydaki İlk Koloni Tek Biletlik Yolculuk

Evet, yanlış okumadınız. Uzaydaki ilk kolonimiz tek biletlik bir yolculuk. Yani giden kişilerin geri dönüş bileti, şansı yok. Elbette elenenler ve seçilenler dahil herkes bu durumdan haberdar ve bu durumun bilincinde olarak başvuru yapıyorlar. Seçilenler son anda dahi olsa vazgeçme hakkına sahipler. Vazgeçen olsa dahi, yedek planları var ve vaz geçen kişi yerine hemen yedek başka biri yerleştirilebilinecek.

İlk Mars Vatandaşlarından Biri Olmak İster miydiniz?

Tek biletlik bir yolculuk dahi olsa, ilk mars vatandaşlarından biri olmak ister miydiniz? Önceden bu tarz bir görev olduğunu ve başvuru yapabileceğinizi bilseydiniz başvurur muydunuz?

Ilgıt Yıldırım

Alanında 16 yıldan fazla tecrübesi olan bir freelance / serbest web yazılımcısıyım. Son 8 yıldır e-ticaret siteleri ağırlıklı çalışmalar yapmaktayım. Web yazılımı konusunda PHP, MySQL, HTML, CSS ana ilgi alanlarımdır.