Skip to main content

Neden PHP’yi Tercih Etmeliyim?

PHP temelde dinamik olarak web sayfaları yaratmamıza yardımcı olan, HTML-gömülü bir betik dilidir  PHP dosyaları .php ile biter. İçlerinde html etiketleri, yazılar ve betikler barındırır. Alanında PHP ile  yapabilecekleriniz neredeyse hayallerinizle sınırlıdır; anketler yapabilir, iletişim formları oluşturabilir, üyelere özel sayfalar , sosyal siteler v.s. gibi bir çok yaratıcı siteler, betikler hazırlayabilirsiniz.

PHP, internet sitesi yapma konusuna gelindiğinde en çok tercih edilen dillerden biridir. PHP’yi biliyor ama yapabileceklerinden şüpheliyseniz ya da interaktif, dinamik siteler yapabilmek için dil araştırması yapıyorsanız hemen size neden PHP’yi tercih etmeniz gerektiğine dair bazı nedenler sunayım;

  • Kullanımı Kolay; dil yapısı, kodlaması ve kullanımı diğer dillere nazaran oldukça kolaydır.
  • Gelişmiş Teknoloji; bir çok gelişmiş platformda sorunsuz olarak çalışırken aynı zamanda gelişmiş diğer teknolojilerle (örneğin MySQL) sorunsuz olarak çalışabilmektedir.
  • Kullanıcı Dostu; son derece hızlı bir dil olması PHP’nin popülaritesinin artmasında yardımcı olmuştur. Popülaritesiyle birlikte bir çok kolay kullanıma sahip WordPress, Joomla ve Drupal gibi hazır sistem / yazılım ile site sahibi olmak isteyenlere bir çok opsiyon sunmaktadır. Hazır sistemler yanında aynı zamanda yazılımcılarada CakePHP, PhalconPHP, Symfony2 gibi framework / yazılımsal alt yapı sunmaktadır.
  • Düşük Ücretli; açık kaynaklı bir dil olması ve başta çalışması için yüksek donanım ya da ücretli yazılımlara ihtiyaç duymaması nedeniyle PHP yazılımlarınızı oldukça düşük ücretlerde barındırabilirsiniz.
  • Popüler; PHP ile yazılmış yazılımlardan sadece 1 tanesi olan WordPress bütün internet sitelerinin %23’ünü oluşturmaktadır. Yani internette ziyaret ettiğiniz her 100 siteden 23’ü WordPress alt yapısını kullanıyor demektir. PHP ile hazırlanmış diğer hazır alt yapı, framework ve özgün yazılımlarıda işin içerisine kattığınızda ne kadar popüler olduğunu hayal edebilirsiniz.

Uzun lafın kısası interaktif bir internet sitesi yapabilmek için hangi dili öğreneyim diye düşünüyorsanız kesinlikle PHP‘yi öneririm. Bir noktada takıldığınızda popülaritesiyle birlikte gelen gerek kaynak olsun, gerekse yardım alabileceğiniz kişi olsun diğer dillere nazaran oldukça fazladır. Bunun yanında eğer bir PHP yazılımcısı ile birlikte çalışmak istiyor, projenizi PHP ile hazırlamasını istiyorsanız oldukça dikkatli olmanızda gerekiyor. Projenize göre yazılımcının yeterli tecrübeye ve bilgiye sahip olduğuna emin olun.

Bu makalemle yanlış anlaşılmak istemem bu sebeple bir konuya açıklık getirmek istiyorum; bir internet sitesi yapabilmek için sadece PHP bilmeniz yeterli değil; HTML, CSS, JavaScript, jQuery v.s. gibi farklı dillere ait bilgiyede sahip olmanız gerekecek.

Ilgıt Yıldırım

Alanında 16 yıldan fazla tecrübesi olan bir freelance / serbest web yazılımcısıyım. Son 8 yıldır e-ticaret siteleri ağırlıklı çalışmalar yapmaktayım. Web yazılımı konusunda PHP, MySQL, HTML, CSS ana ilgi alanlarımdır.