Skip to main content
PhalconPHP SQL kodu çalıştırma

PhalconPHP’de SQL Kodu Çalıştırma

Kısaca PhalconPHP

Bu framework’u duymamış olanlar için kısa ve öz piyasada bulabileceğiniz en yüksek performansı veren MVC yapılı bir PHP framework / alt yapısı diye özetlendirebiliriz. Code Igniter, Laravel, Zend, Kohana, Symfony, Cake PHP gibi diğer PHP frameworklara / alt yapılarına kıyasla saniyede çok daha fazla istek işleyebiliyor. Bu sebepten dolayı PhalconPHP, performans arayanların gözdesi olmuş durumda.

Peki neden daha önce hiç bu framework’u duymadım ya da çok yaygın olarak kullanılmıyor diye düşünüyorsanız özetle bu framework’a en büyük avantajını veren (hız / performans) aynı zamanda en büyük dezavantajı. PhalconPHP C ile yazılmış bir eklenti. Bu nedenle PhalconPHP ile bir proje yapmak istiyorsanız, sunucuda yüklü olması gerekiyor.

Neden PHQL

Konu dışına çok çıkmadan, PhalconPHP’de SQL kodu nasıl çalıştırabileceğimize bakalım. PhalconPHP PHQL adını verdikleri, kendilerine özel bir SQL komutu kullanıyor. Merak etmenize gerek yok SQL biliyorsanız PHQL ile arasında çok ufak farklar var. PHQL kullanılmasının başlıca sebebi, veritabanı değiştirseniz bile (örneğin MySQL’den MSSQL’e ya da Oracle’a geçiş gibi) yazılımınız hala sorunsuz olarak çalışabiliyor.

Standard SQL’i Nasıl Çalıştırırım?

PHQL bizlere her ne kadar büyük avantajlar sunuyor olsada bazen standard SQL kodunu direk olarak çalıştırmamız gerekebilir. Yazılımımızın Controller’ı içerisinden nasıl standard, sade SQL kodlarını çalıştırabileceğimizin örneklerine bakalım

SELECT SQL Örneği

INSERT SQL Örneği

UPDATE SQL Örneği

DELETE SQL Örneği

Her zamanki gibi aklınıza takılan bir soru ya da öneriniz olursa yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Hepinize başarılı kodlamalar dilerim.

Ilgıt Yıldırım

Alanında 16 yıldan fazla tecrübesi olan bir freelance / serbest web yazılımcısıyım. Son 8 yıldır e-ticaret siteleri ağırlıklı çalışmalar yapmaktayım. Web yazılımı konusunda PHP, MySQL, HTML, CSS ana ilgi alanlarımdır.