Skip to main content

Skype’ı Ubuntu’da Sonlandırmak

Bugün yine Skype’ın nadirende olsa kilitlendiğini (yanıt vermediğini) bir ara farkettim. Daha doğrusu geçmişine bakmak istediğim bir konuşmayı açmak istedim, yanıt vermedi. Bu program yanıt vermediğinde sonlandırmak sorun olabiliyor. Bu anlamda kısa bir paylaşım yapmak adına bir not almıştım.
Ubuntu‘da Skype yanıt vermediğinde resmen ölümsüz bir işleme dönüyor. Hemen aklınıza killall skype komutu gelebilir ancak bu komut %100 CPU kullanımı yapıyor ve malesef işe yaramıyor.

Skype Neden Sonlanmıyor?

Normal koşullarda killall komutuyla SIGTERM sinyali göndeririz. Skype SIGTERM sinyali ile ilgili herhangi bir işlem yapmaması nedeniyle yanıt vermediğinde diğer programlar gibi sonlandırılamıyor.

İşleri yoluna koyabilmek için bilgisayarı yeniden başlatmakta pek güzel, sağlıklı ve pratik bir çözüm değil. Bu anlamda en pratik, en hızlı çözümü bize yine konsol komutu sağlıyor;

Bu Komutun Farkı Ne?

Bu komutun farkı -s 9 ile killall komutunu SIGTERM sinyali yerine SIGKILL ile değiştirmesidir.

Sanki Biraz Çağ Dışı Kalmış

Linux ve Windows sürümlerini kullandım (gerçi özellikle son 1 – 2 yıldır pek Windows başında vakit geçirmedim). Malesef Linux sürümü gerçekten çağ dışı kalmış gibi gözüküyor. İstemeden de olsa bu işte sanki Microsoft’un biraz parmağı var gibi gelmiyor değil. Daha doğrusu yeterince ilgi göstermediklerini düşünüyorum. Hoş bu konuda Microsoft’u suçlamakta pek doğru olmaz, sonuçta kendi işletim sistemleri değil. İşin daha da kötü yanı ücretsiz bir işletim sistemi.

Linux sürümünde belki en çok hoşuma giden kısmının reklamsız olması. Eğer daha gelişmiş bir ara yüz ve alt yapı sunacak ama reklamı olacaksa açıkcası çağ dışı kalmış sürümünü kullanmayı tercih ederim.

En Çok Aradığım Özellikler

Windows sürümüne nazaran en çok aradığım özellikler;

 1. Resim paylaşımlarını direk bir link vererek yapıyor. Resimi görebilmek için linke tıklamanız ve Skype.com üzerinden hesabınızla üye girişi yapmanız gerekiyor.
 2. Resimlerde yaşanan sorunun aynısını Moji’lerde yaşıyorsunuz.

Dolayısıyla görüşme sırasında gönderilen Moji ya da resimleri görebilmek için linklere tıklamak pek kullanıcı dostu bir şey değil. MSN bile yıllar öncesinden bu tarz destekleri sorunsuz olarak sunabiliyordu.

İşin En Güzel Tarafı

Biraz makalede belirtilen başlığın dışına çıkmış olacağız ama Ubuntu’da işin en güzel tarafı birden fazla Skype hesabınızı aynı anda açabiliyorsunuz. Üstelik herhangi ek bir yükleme, dosya taşıma, kopyalama v.s. yapmanıza gerek yok (hoş Windows sürümünde bu konuda şuanda durum nedir bilmiyorum)

Tek yapmanız gereken konsolu açıp şu kodu yazmak;

Son Olarak

Her zamanki gibi görüş, düşünce ve makaleyle ilgili sorunları / sorularınızı yorumlar aracılığı ile sormaktan çekinmeyin.

Ilgıt Yıldırım

Alanında 16 yıldan fazla tecrübesi olan bir freelance / serbest web yazılımcısıyım. Son 8 yıldır e-ticaret siteleri ağırlıklı çalışmalar yapmaktayım. Web yazılımı konusunda PHP, MySQL, HTML, CSS ana ilgi alanlarımdır.

 • Windows’ta Başlat > Çalıştıra şunu yazınca 2. Skype’i açabiliyorsun abi:

  “C:Program Files (x86)SkypePhoneSkype.exe” /secondary

  • Ilgıt Yıldırım

   Bilgi için teşekkürler. Windows çok uzun süredir (kaç yıl oldu hatırlamıyorum şuanda) kullanmıyorum. Hoş, Skype artık bir Microsoft ürünü. Skype /secondary gibi daha kısa bir komut olması daha hoş olurdu.

   • Sen söyledin diye Skype /secondary olarak denedim bu şekilde de açıyormuş :)) Yeni birşeyler keşfettik ^^

    • Ilgıt Yıldırım

     Demek Microsoft yazılımcıları tembellik yapmamışlar 🙂
     Bilgi için teşekkürler, umarım birilerine faydası olur.

   • Ilgıt Yıldırım

    Demek Microsoft yazılımcıları tembellik yapmamışlar 🙂